Son Dakika


ÖSYM-LYS Ek tercih yerleştirmeler hakkında detaylar. ÖSYM 2013 LYS Ek tercih yerleştirmeler ne zaman başlayacak?

ÖSYM-LYS EK TERCİH YERLEŞTİRMELER HAKKINDA DETAYLAR. ÖSYM 2013 LYS EK TERCİH YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK? - İlk tercih döneminde her hangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için ÖSYM her yıl ek kontenjan kılavuzu yayınlayıp, boş olan üniversite bölümlerinin listesini yayınlamakta... ÖSYMnin gerçekleştirdiği 2013 LYS sonrası ana tercih döneminde LYS tercihlerinden birisine yerleşen adaylar için üniversite kayıtları 6 Eylül günü sona erdi...
20 Eylül 2013 Cuma - 12:50


2013-2014 eğitim öğretim yılında ilk tercih döneminde LYS tercihlerinden her hangi birine yerleşemeyen LYS adaylarının merakla beklediği LYS ek yerleştirme tercih kontenjan kılavuzunun ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor. ÖSYM geçtiğimiz 2012-2013 eğitim öğretim döneminde LYS Ek Yerleştirme tercih kontenjan kılavuzunu 27 Eylül tarihinde açıklamıştı... 27 Eylül tarihinin yaklaştığı bu dönemde LYS adayları LYS ek yerleştirme kontenjan kılavuzunun ÖSYM tarafından açıklanmasını büyük bir heyecanla bekliyor...

2013 LYS Ek yerleştirme kılavuzu ÖSYM tarafından ne zaman yayınlanacak? İşte bu sorunun cevabını 100 binlerce LYS adayı her gün ÖSYMnin sitesini ziyaret ederek ya da internet arama motorlarından arayarak ulaşmaya çalışıyor...


haberler.com olarak 2013 LYS adaylarının beklediği bu sorunun cevabını ÖSYMnin açıkladığı andan itibaren yayınlayacağız... ÖSYM tarafından ise LYS ek yerleştirme kontenjan kılavuzunun ne zaman açıklanacağına dair her hangi bir resmi açıklama gelmedi...


YGS ve LYS Ek Yerleştirme Tercih Kılavuzu - EK Tercih İşlemleri ile ilgili resmi açıklama ve kılavuz yayınlandığı zaman online sitemizden ulaşabilrisiniz.

2013 ÖSYS YGS ve LYS Sonuçları açıklandı. Adaylar üniversiteli olmak için son bir şans anlamına gelen Ek kontenjanların ne zaman başlayacağını merak ediyor. 2013 LYS ek yerleştirme kılavuzu ve kontenjanları hakkında şu anda ÖSYMnin resmi sitesinden açıklama gelmedi fakat tahmini olarak LYS ek yerleştirme ve kontenjan kılavuzu yerleştirme sonuçlarından sonra adaylarının 2013-2014 Öğretim Yılı Yüksek öğretim Programlarına kayıtlarını tamamladıktan sonra açıklanacak


2013-2014 Öğretim Yılı Yüksek öğretim Programlarına Kayıtları 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında yapıldı.

Bu bilgi esas alındığında 2013 ÖSYS ek yerleştirmelerinin Eylül ayının sonunda yapılabileceği öngörülüyor. Geçen sene Ek tercihler 27 Eylülde başlamıştı, bu sene de sonuçlar erken açıklanmış olsa da LYS ek

kontenjanlarına yönelik açıklamanın ay sonuna doğru yapılası tahmin ediliyor...


Üniversiteler açık olan kontenjanları ÖSYMye bildirdikten sonra 2013 ÖSYS ek kontenjan sayıları belli olacak. Bunlara yeni açılan bölüm kontenjanları da eklenmek suretiyle kesin kontenjan sayıları belli olacak.

2013-2014 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2013-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirmeler her sene olduğu gibi bu sene de yapılacak ve ÖSYMnin sitesinden LYS adaylarına duyurulacak...

Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, eylül ayı sonunda ÖSYM tarafından açıklanacak olan başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

Bir önceki sene 27 Eylülde başlayan Tercih işlemlerinin bu sene de benzer tarihlerde başlayabileceği öngörülüyor.

Ek Yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formuna Eylül ayının sonunda ÖSYMnin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. LYS ek yerleştirmeye dair Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYMden yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacaktır.


Ek yerleştirme işlemleri, 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır

2013 LYS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU BURADA OLACAK

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla üniversitelere yaklaşık 672 bin kişinin yerleştiği (örgün), 36 bin lisans ve 76 bin önlisans olmak üzere toplam 109 bin kontenjanın boş kaldığı anlaşıldı.

Yerleşenleden bazılarının kesin kayıt yaptırmaması nedeni ile boşalan kontenjanlar ve yeni kurulan bölümlerin kontenjanları da eklenecek olursa, ek yerleştirme döneminde adayların önünde yaklaşık 200 bin boş kontenjan olacağını söyleyebilir. Kesin sayılar ek yerleştirme kılavuzunun önümüzdeki günlerde yayınlanması ardından netleşecek.

Geçen yılki verilere bakıldığında 2012de lisans ek kontenjanlarının devlette %38, vakıfta %24ünün, önlisans ek kontenjanlarının ise devlette %65, vakıfta %52sinin dolduğu anlaşılıyor.Benzer oranların bu sene sürmesi halinde yaklaşık 100 bin kişinin ek yerleştirmeyle üniversiteli olması bekleniyor.

MÜHENDİSLİK İLK SIRADA

25 Temmuzda sonuçlanan ilk yerleştirme ardından boş kalan lisans kontenjanları ile ilgili detaylara bakıldığında puan türlerinde mühendislik puan türü olan MF-4 ilk sırada yer alıyor.Mühendislikler içinde jeoloji, çevre ve bilgisayar mühendislikleri en çok boşluk kalan bölümler olarak dikkat çekiyor. Devlet üniversiteleri arasında Selçuk vakıflarda ise Avrasya Üniversitesi listenin başında bulunuyor.

Önlisans kontenjanları ile ilgili detaylar ise aynı şekilde Tablo 6, 7, 8 ve 9da yer alıyor. Puan türü olarak boşluklar YGS-6 ve YGS-1de yoğunlaşırken, meslek olarak muhasebe ve vergi uygulamaları, işletme yönetimi ve bilgisayar programcılığı ek yerleştirme için adaylara önemli fırsat oluşturuyor.

EK YERLEŞTİRME FIRSATLARI

25 Temmuz 2013te üniversite yerleştirme sonuçları açıklandığında hiçbir yere yerleşemediği için üzülen 235 bin aday ile tercih yapma hakkı olduğu halde tercih yapmayan 690 bin kişi için üniversiteli olma yolunda ikinci şans olan ek yerleştirme süreci önümüzdeki günlerde başlayacak.

Ön hazırlıklar Ankarada sürüyor. Kesin kayıtların 6 Eylülde tamamlanmasının ardından üniversiteler kontenjanlarındaki boşlukları 9 Eylül saat 23.59a kadar ÖSYMye bildirdiler. Bu bilgilerle oluşturulan Ek Yerleştirme Kılavuzu son haline getirildi. Son rötuşarın ardından kılavuzun ÖSYMnin internet sitesinde yayınlanması, tercih döneminin geçen yıl olduğu gibi beş gün olmasını bekleniyor..


Adaylar, 2013 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzuna ÖSYMnin www.osym.gov.tr adresindeki web sitesinden ulaşılabilecekler.

- Kimler ek yerleştirmeden faydalanamaz?

2013-ÖSYS Merkezì yerleştirmede (temmuz ayında) bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değiller.

- İlk yerleştirmede tercih kullanmayan ek yerleştirmeden şimdi faydalanabilir mi?

2013 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2013-ÖSYSye başvurulmuş olması zorunlu. Başvurup, temmuzda tercih kullanmayanların ek yerleştirmeden faydalanması mümkün.

- Kimler ek yerleştirmeden faydalanabilir ?

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2013-ÖSYS merkezî yerleştirmede (temmuz ayında) hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekiyor. Bunun bir istisnası var. Açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olanlar da ek yerleştirmeden faydalanabiliyor.

- İkinci üniversite için açıköğretime yerleşmek mümkün mü?

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabilecekler.

- Özel yetenek sınavı ile üniversiteli olanların ek yerleştirme hakkı var mı ?

2013te özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

- Ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşenlerin 2014 ÖSYSde OBPleri kırılacak mı ?

Evet, bu öğrencilerin OBPlerinin çarpılacağı katsayı 2014te yarı yarıya düşer.

Etiketler: ÖSYM-LYS   Ek   tercih   yerleştirmeler   hakkında   detaylar.   ÖSYM   2013   LYS   Ek   tercih   yerleştirmeler   ne   zaman   başlayacak?  

Yorumlar

Son Dakika